Impact Dance Pad

Shrnutí níže uvedené recenze:

Koupi taneční podložky spíše nedoporučujeme, neboť se jedná o poměrně zastaralý model. Tato podložka navíc standardně nepodporuje hru PlayDance (která je v češtině a navíc až pro 8 hráčů). Doporučujeme proto spíše podložku X-PAD Extreme Dance Pad, která patří do stejné třídy tanečních podložek, ale jedná se o modernější řešení. 

 

         Taneční podložka Impact Dance Pad v době svého uvedení na trh patřila mezi poměrně kvalitní taneční podložky. Dnes je však již poměrně zastaralá, neboť její výrobce za posledních několik let neprovedl absolutně žádnou změnu či modernizaci  (krom drobné grafické změny v potisku podložky). Grafické provedení, elektronika podložky (firmware) ani konstrukce senzorů již zdaleka neodpovídá moderním trendům a s konkurencí se tak může v současnosti jen těžko měřit.

         S ohledem na použití staršího typu rozložení snímačů bohužel dochází při tančení na tomto padu k samovolnému spínání. Senzory zasahují příliš do středového pole, což může působit problémy především začátečníkům, kteří se vrací při tanci zpět do středového pole. Do volného prostoru bez snímačů, který Impact nabízí, se totiž vejde bez obtíží pouze noha dítěte. Dospělý už ve chvíli, kdy stojí na středu, nechtěně aktivuje jednotlivé šipky. Grafika na podložce navíc neodpovídá reálnému rozložení senzorů, což situaci ještě komplikuje a stoupnout do středu podložky bez neúmyslného stisknutí šipky je tak velice komplikované.

         Někteří hráči a fandové Impactu se tento poměrně závažný nedostatek naučili při svém hraní tanečních her využívat pro tzv. Tip-toe techniku, která se zakládá na tom, že hráč stojí víceméně pouze uprostřed podložky a palci nohou poklepává na vnitřní stranu středového kruhu, čímž maximálně redukuje veškerý pohyb. Zde se potom ale nabízí otázka, k čemu je vlastně podložka tak velká a proč ji netvoří právě jen středový kruh. Aktivita na taneční podložce je minimalizována a pohyb na ní přestává být v tomto případě vhodným a zdravým aerobním cvičením. Jedinec využívající Tip-toe techniky je ochuzen především o efekt formování postavy a zlepšování fyzické kondice, což je při možnostech, které by produkt mohl nabídnout škoda.

         Integrované výztuhy nicméně alespoň částečně tlumí nárazy a tím trochu šetří tanečníkovy klouby. Absence měkké výplně by dle informace od výrobce měla použití podložky činit méně náročným než na klasickém softpadu, který výplň obsahuje. Tanečník by tedy neměl být brzo unaven a měl by při skákání vydržet delší dobu. Z naší zkušenosti musíme říct, že pohyb na podložce není vyloženě nepříjemný, nicméně tvrzení výrobce by se v tomto případě mělo brát s rezervou.

         Povrch padu je vyroben ze středně odolného materiálu, který je vhodný zejména pro hraní v ponožkách. Grafická úprava podložky je na dnešní poměry již poněkud fádní a nemoderní, zábavě při cvičení však jakkoliv nevadí. Větším problémem je výše zmíněný nesoulad mezi grafikou a rozložením senzorů. Taneční podložka Impact je samozřejmě opatřena i standardním protiskluzovým povrchem na spodní straně, který zabraňuje nechtěnému posunování při cvičení a pad tedy půjde bezproblémově použít na většině běžných podlahových krytin.

         Připojení se provádí jako u většiny tanečních podložek prostřednictvím USB kabelu, bez nutnosti instalace dalších ovladačů. Zapojení je tedy jednoduché a bezproblémové i pro mladší hráče. Impact Dance Pad je v ČR dodáván zpravidla s programem EverStep, který je sice přeložen do češtiny, ale lokalizace je mluvnicky poněkud kostrbatá a pro některé hráče bude jistě nepříjemná absence české diakritiky. Naštěstí lze pad použít i s dalšími tanečními hrami např. Stepmania a ITG (In The Groove). Podložka je kompatibilní s PC a MAC.

         Předkládaná recenze není založena pouze na jednorázovém testování, ale na dlouhodobé zkušenosti s prodejem tohoto typu podložky, reakcích zákazníků, jejich častých reklamacích a komunikaci s výrobcem, která se ukázala jako velmi komplikovaná a nepřesvědčivá, především vzhledem k nepravdivým tvrzením o původu výrobku a podobně.

         Jak vyplývá z výše uvedeného, koupí taneční podložky Impact Dance Pad nutně neprohloupíte, byť se nabízí otázka zda neinvestovat raději např. do cenově srovnatelné podložky X-PAD Extreme Dance Pad od DDR.CZ, která Impact překonává v mnoha ohledech: počínaje moderním designem, přes konstrukčně lépe řešené a lépe umístěné snímače, které nemají tendenci snímat krok, pakliže hráč stojí ve středu podložky a konče lepším herním softwarem. Konečné rozhodnutí je samozřejmě na budoucím uživateli, nicméně dle našeho názoru jsou v této cenové relaci nyní na trhu dostupná i lepší zařízení než je Impact Dance Pad.

Pozor! Někteří prodejci u Impact Dance Padů hovoří o garanci životnosti 24 měsíců a podávají tak zákazníkovi nepravdivé informace. Nezaručují totiž výměnu kus za kus při poškození senzorů, jedná se pouze o klasickou záruku na výrobní vady. Před nákupem Impactu se proto raději vždy předem informujte, abyste se v budoucnu vyhnuli nepříjemnostem při řešení reklamace.

 

Galerie