X-PAD Basic Dance Pad

Shrnutí níže uvedené recenze:

Koupi taneční podložky doporučujeme a to např. v e-shopu http://www.kukacka.cz nebo http://www.tanecnipodlozky.cz. Tato taneční podložka (stejně jako ostatní podložky z řady X-PAD) je plně podporována nejmodernější českou taneční hrou PlayDance, což je další velmi podstatný argument pro zakoupení právě této taneční podložky. Doporučit ji však nemůžeme pokud ji plánují ve větší míře používat dospěláci či pohybově nadané děti, v takovém případě dejte přednost podložce X-PAD Extreme Dance Pad nebo X-PAD PROFI Version Dance Pad.

 

         X-PAD Basic Dance Pad, nejnižší verze v řadě tanečních podložek X-PAD, je inspirován základním typem taneční podložky (USB Dance Pad). Nezapře však, že se jedná o řadu X-PAD, proto svou elektronikou, použitým materiálem a kvalitou zpracování běžný USB Dance Pad výrazně převyšuje. Ačkoliv podložka vzhledem ke své nízké ceně neobsahuje změkčovací výplň, stále se jedná o vhodnou volbu pro začátečníky v tanečních hrách, kteří se potřebují jak s podložkami, tak s pohybem na nich teprve seznámit. Není ale zcela vhodná pro použití u těžších skladeb zkušenějšími tanečníky.

         Podložka je velmi lehká a skladná, manipulace s ní tak nebude dělat problém ani menším dětem. Zdravé a zábavné taneční aktivitě se tedy mohou věnovat už v předškolním věku. S obyčejným USB Dance Pad je sice cenově srovnatelná,  ale řeší její nedostatky především v použitém materiálu a kvalitě zpracování. I laik mezi těmito dvěma typy zaznamená výrazný rozdíl. Díky použité pevné tkanině je daleko odolnější - na rozdíl od klasických USB Dance Padů, které působí dojmem výrobku „z papíru“ a jsou často náchylné k roztržení. Plusem je také protiskluzová povrchová úprava, která sice nedosahuje kvality klasického X-PADu, ale u takto levné varianty taneční podložky rozhodně potěší.

         Podložka umožňuje ve hrách použít jak standardní, tak diagonální šipky, podle zdatnosti tanečníka. Při dosažení určité úrovně tance má tak hráč možnost rozhodnout se, zda pro hru použije 4, 6 nebo 8 šipek. Neobsahuje ovšem výztuže, které by tanečníkovi pomohly se orientovat, na kterém poli právě stojí. To je celkem podstatný problém v případě, když se už na podložce umíte pohybovat. Čím vám půjde tancování lépe, tím více se bude projevovat potřeba nové a lepší podložky. Spodní strana je standardně opatřena protiskluzovým povrchem, který bez problému zajistí, že se podložka nebude posunovat a nežádoucím způsobem rolovat na většině koberců a hladkých povrchů.

         Podložka je vyrobena z pevných materiálů a je vybavena kvalitními senzory, kterými mezi svými konkurenty v kategorii nejlevnějších podložek vyniká. Při jednotlivých tanečních krocích  nehrozí zákmity, náhodná spínání či rušení, a to i díky novému firmware.
    X-PAD Basic Dance Pad je kompatibilní s počítači PC a MAC prostřednictvím připojení přes USB port. Na PC je pak podložka kompatibilní s operačními systémy MS Windows a Linux. Pad je vhodný pro použití se všemi tanečními simulátory jako např. StepMania, DWI (Dance With Intensity), ITG (In The Groove). Navíc podporuje i nejmodernější taneční hru PlayDance, která je kompletně v češtině, může ji hrát až 8 hráčů zároveň a hra svým provedením a funkcemi nelze porovnávat s žádným jiným programem (původní programy jsou totiž již zastaralé jak grafickým tak herním zpracováním). Připojení probíhá prostřednictvím technologie Plug&Play, není tedy potřeba instalovat žádný driver.

         V balení naleznete kromě samotné podložky i jeden z výše uvedených programů - software StepMania (pro PC) a více než 200 legálních hudebních skladeb na přiloženém CD. Další písně pro použití s podložkou je pak možné stáhnout do počítače z Internetu. Instalace, resp. použití nových písní s dodaným softwarem, je pak již dílem okamžiku. Tato taneční podložka (stejně jako ostatní podložky z řady X-PAD) je plně podporována nejmodernější českou taneční hrou PlayDance, jejíž veřejná verze je pomocí dodaného software plně automaticky nainstalována z Internetu. O tom, že ji zvládne bez problémů každý, se můžete přesvědčit zde.

         Senzory řady X-PAD jsou v této třídě tanečních podložek nejmodernější a nejkvalitnější na trhu. Je to dáno kombinací nového propracovaného firmware a speciálních materiálů snímačů, které zcela vylučují rušení či samovolné spínání a dokonce nedochází ani k sebemenším zákmitům signálu po stlačení a uvolnění senzoru. Kvalita senzorů byla potvrzena nezávislým testem laboratoře VUT v Brně, kde byla provedena měření rychlosti odezev a kvality signálu na osciloskopu.  Z výsledků (viz obrázek) je patrné, že X-PADy obsahují velmi kvalitní snímače, které se chovají dokonce lépe a spolehlivěji než klasické mikrospínače. Křivka signálu přesně odpovídá simulovanému stisku senzoru, nedochází k jakémukoli zpomalení či zkreslení signálu. Jednotlivé kroky jsou tak zaznamenávány rychle a zcela bezchybně. Vzhledem k tomuto faktu lze podložky řady X-PAD zařadit v oblasti senzorů na vrchol tanečních podložek dostupných v ČR.

         Vzhledem k tomu, že recenzovaná podložka je nejlevnějším a nejjednodušším typem taneční podložky z řady X-PAD, není možné od ní čekat zázraky. Nicméně použitými materiály a kvalitními snímači tato podložka předčí všechny ostatní taneční podložky nejnižší cenové kategorie. Je tedy skutečně nejlepší volbou pro první seznámení se světem tanečních her a nenáročného zábavného pohybu, který si každý obratem zamiluje, stejně tak jako pro ty, kteří do podložky nechtějí příliš investovat. Samozřejmostí je také to, že odpovídá českým standardům.  Do uvedení podložek X-PAD na český trh neexistoval jednotný standard pro rozměry podložek a jejich senzorů. Díky skutečnosti, že se X-PADy staly bezkonkurenčně nejrozšířenější řadou v ČR nejen v domácnostech (byly jich prodány desetitisíce), ale i v organizacích pracujících s dětmi (více než 90 % Domů dětí a mládeže a Středisek volného času v ČR podložky X-PAD vlastní), právě jejich rozměry se staly českou normou. Budete-li do budoucna zvažovat účast na plánovaných soutěžích na tanečních podložkách, určitě je vhodné trénovat právě na X-PADech - v tomto případě však doporučujeme variantu X-PAD Extreme Dance Pad či X-PAD PROFI Version Dance Pad.

         DDR.CZ vám navíc k těmto podložkám nabízí kromě standardní záruky také volbu mezi garancí životnosti po 3 či 18 měsíců. Po zvolenou dobu vám v případě opotřebení senzorů zaručuje výměnu taneční podložky za nový kus.

Galerie